Jadłospis

Śniadania

Śniadania zawsze zaczynamy od porcji płatków – do wyboru kukurydziane, owsiane z mlekiem lub bez. Potem przychodzi czas na kanapki z chleba pełnoziarnistego lub pszenno-żytniego. Dla każdego niejadka znajdzie się coś pysznego. Kanapki są do wyboru: z żółtym lub białym serem, pasztetem, wędliną, jajkiem lub twarożkiem owocowym.

 

Obiady

Poniedziałek 20.09

Zupa:

Krem z brokułem i z ziemniakami

Drugie Danie:

Filet z mintaja z puree ziemniazanym i surówka z marchwi, kompot

Wtorek 21.09

Zupa:

Zalewajka z ziemniakami, jajkiem i biała kiełbasą

Drugie Danie:

Kotlet mielony z puree ziemniaczanym i kapustą zasmażaną, kompot

Środa 22.09

Zupa:

Kapuśniak z kiszonej kapusty  ziemniakami

Drugie Danie: 

Pulpety z szynki wieprzowej w sosie pomidorowym z ziemniakami i ogórkiem kiszonym

Czwartek 23.09

Zupa:

Krupnik z kaszy jęczmiennej z ziemniakami

Drugie Danie:

Mięso z kurczaka w sosie beszamel z kluską śląską i buraczkami na ciepło, kompot

Piątek 24.09

Zupa:

Ziemniaczana zabielana z koperkiem i ziemniakami

Drugie Danie:

Makaron z jogurtem owocowym, kompot

 

Podwieczorki.

Zaczynamy od kanapek – do wyboru z żółtym lub białym serem, pasztetem, wędliną, twarożkiem lub dżemem, potem przychodzi czas na deser: owoce – jabłka, banany, kiwi, pomarańcze, gruszki albo mandarynki - wszystko, co w danym sezonie najświeższe i najsłodsze, jogurty naturalne, maślanki z owocami, andruty, chrupki kukurydziane, wafle ryżowe, galaretki...słowem to co zdrowe i smaczne:)  Zarówno do kanapek śniadaniowych jak i tych na podwieczorek – podajemy warzywa do wyboru. Aromatyczna papryka, chrupiąca kalarepa, ogórki świeże i kiszone, pomidorki, rzodkiewki, marchewki... zawsze znajdują amatorów.

 

Nasze zwyczaje

Dzieciom podajemy trzy posiłki dziennie. Aktualny jadłospis jest co tydzień wywieszany na tablicy informacyjnej, oraz na stronie internetowej placówki. Nie zmuszamy, a zachęcamy dzieci do jedzenia, porcje nie są limitowane. Wspólne posiłki dają dzieciom możliwość poznania zasad dobrego zachowania przy stole oraz próbowania różnorodnych dań. Dzieci spożywają posiłki w spokojnej i miłej atmosferze, o regularnych porach, estetycznie serwowane. Wpływa to korzystnie na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, na które bardzo zwracamy uwagę. Starsze dzieci pod okiem nauczyciela mają często możliwość samodzielnego przygotowania śniadania lub podwieczorku. Bardzo lubią te zajęcia, wyśmienicie się przy tym bawią i chętnie poznają nowe smaki.

Alergie pokarmowe

W przypadku dziecka z alergią pokarmową zapewniamy dietę eliminacyjną polegającą na wykluczeniu z jadłospisu produktów powodujących alergię.