Jadłospis

Śniadania

Na śniadania zawsze są kanapki z chleba pełnoziarnistego lub pszenno-żytniego. Dla każdego niejadka znajdzie się coś pysznego. Kanapki są do wyboru: z żółtym lub białym serem, pasztetem, wędliną, jajkiem lub twarożkiem owocowym. Czasem do kanapek serwujemy dzieciom płatki z mlekiem, płatki to zwykle pełne żyto, czasem kukurydziane - szukamy takich, które mają najmniej cukru w składzie. Do picia herbata owocowa (niesłodzona) lub woda.

 

Obiady

Poniedziałek 10.06.2024

Zupa:

Brokułowa z ziemniakami

Drugie Danie:

Makaron penne arabiatta z kurczakiem i kukurydzą, kompot

 

 

Wtorek 11.06.2024

Zupa:

Rosół z makaronem

Drugie Danie:

Filet z kurczaka w panierce z ziemniakami i surówką z marchwi i pora, kompot

Środa 12.06.2024

Zupa

Grochówka  z ziamniakami

Drugie Danie:

Klops wieprzowy faszerwoany papryką w sosie własnym z kaszą jęczmienną i buraczkami gotowanymi, kompot

Czwartek  13.06.2024

Zupa:

Ogórkowa z ryżem

Drugie Danie:

Pulpet drobiowy w sosie pomidorowym z ziemniakami oraz marchewką z groszkiem, kompot

Piątek 14.06. 2024

Zupa:

Botwinka z ziemniakami

Drugie Danie:

Kluseczki leniwe z masłem osełkowym i cynamonem

 

Podwieczorki.

Zaczynamy od kanapek – do wyboru z żółtym lub białym serem, pasztetem, wędliną, twarożkiem lub dżemem, potem przychodzi czas na deser: owoce – jabłka, banany, kiwi, pomarańcze, gruszki albo mandarynki - wszystko, co w danym sezonie najświeższe i najsłodsze, jogurty naturalne, maślanki z owocami, andruty, chrupki kukurydziane, wafle ryżowe, galaretki...słowem to co zdrowe i smaczne:)  Zarówno do kanapek śniadaniowych jak i tych na podwieczorek – podajemy warzywa do wyboru. Aromatyczna papryka, chrupiąca kalarepa, ogórki świeże i kiszone, pomidorki, rzodkiewki, marchewki... zawsze znajdują amatorów. Raz w tygodniu dzieci na podwieczorek dostają chałkę z masłem, dżemem lub suchą - w zalezności co kto lubi :) oraz kakao.

 

Nasze zwyczaje

Dzieciom podajemy trzy posiłki dziennie. Aktualny jadłospis jest co tydzień wywieszany na tablicy informacyjnej oraz na stronie internetowej placówki. Nie zmuszamy, a zachęcamy dzieci do jedzenia. Wspólne posiłki dają dzieciom możliwość poznania zasad dobrego zachowania przy stole oraz próbowania różnorodnych dań. Dzieci spożywają posiłki w spokojnej i miłej atmosferze, o regularnych porach, estetycznie serwowane. Wpływa to korzystnie na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, na które bardzo zwracamy uwagę. Starsze dzieci pod okiem nauczyciela mają często możliwość samodzielnego przygotowania śniadania lub podwieczorku. Bardzo lubią te zajęcia, wyśmienicie się przy tym bawią i chętnie poznają nowe smaki.

Alergie pokarmowe

W przypadku dziecka z alergią pokarmową zapewniamy dietę eliminacyjną polegającą na wykluczeniu z jadłospisu produktów powodujących alergię.