Jadłospis

Śniadania

Śniadania zawsze zaczynamy od porcji płatków – do wyboru kukurydziane, żytnie z mlekiem lub bez. Potem przychodzi czas na kanapki z chleba pełnoziarnistego lub pszenno-żytniego. Dla każdego niejadka znajdzie się coś pysznego. Kanapki są do wyboru: z żółtym lub białym serem, pasztetem, wędliną, jajkiem lub twarożkiem owocowym.

 

Obiady

Poniedziałek 29.05.23

Zupa:

Kapuśniak z ziemniakami

Drugie Danie:

Makaron z zielonym pesto i miesem wieprzowym, kompot porzeczkowy

 

Wtorek 30.05.2023

Zupa:

Krupnik ryżowy

Drugie Danie:

Frykandelki drobiowe z marchewką oraz z surówką z młodej kapusty z koprem, kompot owocowy

Środa 31.05.2023

Zupa

Fasolowa z ziemniakami

Drugie Danie:

Kasza gryczana z gulaszem drobiowym i ogórkiem kiszonym, kompot owocowy

Czwartek 01.06.2023

Zupa:

Barszcz biały z ziemniakami

Drugie Danie:

Kluski leniwe z masłem osełkowym, kompot owocowy

Piątek 02.06.2023

Zupa:

Pomidorowa z makaronem

Drugie Danie:

Mintaj w panierce z ziemniakami i surówką z kiszonej kapusty z marchwią i jabłkiem, kompot owocowy

 

 

 

Podwieczorki.

Zaczynamy od kanapek – do wyboru z żółtym lub białym serem, pasztetem, wędliną, twarożkiem lub dżemem, potem przychodzi czas na deser: owoce – jabłka, banany, kiwi, pomarańcze, gruszki albo mandarynki - wszystko, co w danym sezonie najświeższe i najsłodsze, jogurty naturalne, maślanki z owocami, andruty, chrupki kukurydziane, wafle ryżowe, galaretki...słowem to co zdrowe i smaczne:)  Zarówno do kanapek śniadaniowych jak i tych na podwieczorek – podajemy warzywa do wyboru. Aromatyczna papryka, chrupiąca kalarepa, ogórki świeże i kiszone, pomidorki, rzodkiewki, marchewki... zawsze znajdują amatorów.

 

Nasze zwyczaje

Dzieciom podajemy trzy posiłki dziennie. Aktualny jadłospis jest co tydzień wywieszany na tablicy informacyjnej, oraz na stronie internetowej placówki. Nie zmuszamy, a zachęcamy dzieci do jedzenia, porcje nie są limitowane. Wspólne posiłki dają dzieciom możliwość poznania zasad dobrego zachowania przy stole oraz próbowania różnorodnych dań. Dzieci spożywają posiłki w spokojnej i miłej atmosferze, o regularnych porach, estetycznie serwowane. Wpływa to korzystnie na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, na które bardzo zwracamy uwagę. Starsze dzieci pod okiem nauczyciela mają często możliwość samodzielnego przygotowania śniadania lub podwieczorku. Bardzo lubią te zajęcia, wyśmienicie się przy tym bawią i chętnie poznają nowe smaki.

Alergie pokarmowe

W przypadku dziecka z alergią pokarmową zapewniamy dietę eliminacyjną polegającą na wykluczeniu z jadłospisu produktów powodujących alergię.